Sections

Ojeda y Perez Claudio

ClaudioOjedayPerez.jpg

Klaudiusz Emanuel Ojeda y Perez urodził się 9 czerwca 1946 w Las Palmas, na Wyspach Kanaryjskich. Uczył się w Las Palmas, a nastęnie studiował filozofię w Hortaleza ( Prowincja Madrytu). i w Saragossie oraz teologię w Salamance. Otrzymał licencjat z teologii (STL). Do Zgromadzenia Misji wstąpił 21 września 1967 w Prowicji Salamanki (Hiszpania). 8 grudnia 1976 złożył śluby, święćenia diakonatu 24 czerwca 1977 w Santa Marta de Tormes w Salamance. Święcenia kapłańskie przyjął 1 stycznia 1978 w Las Palmas. Nastenie pracował w wileu domach całęj prowincji.

Po Konwencie Generalnym w 1998, za pozwoleniem Wizytatora rodzimej prowincji przyłączył się do Regionu Kamerunu Prowincji Paryskiej. We wrześniu 1998 rozpoczął pracę w Seminarium Św. Wincentego a Paulo, a następnie w parafii w Nsimalen. W pierwszej połowie 2008 przebywał w domu regionalnym w Douali. Jego siła, dynamizm, konsekwencja i determinacja do pracy wbrew trudnościom z pewnością pomogły młodemu Regionowi Kamerunu zaszczepić projekty, które po jego odejściu teraz bęą mogły być zrealizowane i scalone. Ks. Klaudiusz realizował się w sprawach finansowych jako Ekonom Regionalny uczestnicząc w szeregu rozwojowych projektach podnosząc wysoko standardy obowiązujące w Zgromadzeniu i całej Rodzinie Wincentyńskiej oraz szeregu innych zgromadzeniach zakonnych. Był bardzo dobrze rozpoznawany w Yaounde i w Duali. Jego kameruńscy współpracownicy opowiadają wiele anegdot na temat robotników a nawet samego portu w Douali gdzie często pracował przy wysyłce kontenerów.

Był głęboko zaangażowany w inwestycje w parafiach św. Augustyna na wyżynie Sonel i Śśw. Piotra i Pawła w Nsimalen. Równie mocno był zaangażowany budowę Szkoły Św. Wincentego a Paulo oraz powstanie Centrum Informacji Nkol-Afeme oraz warsztacie ciesielskim, do którego przyjmował czeladników. Wspomagał konfratrów kameruńskich w ich projektach i reprezentował ich przed ich partnerami w Hiszpanii i gdziekolwiek. W połowie 2008 Superior Regionalny przedstawił Radzie Prowincji (Paryskiej) plany nabycia gruntów pod budowę domu regionalnego w pobliżu Douali.

Wspomnieć należy także o jego obecności wśród Sióśtr Miłosierdzia w Gwinei Równikowej. W pierwszych miesiącach 2008 wyklarował się projekt osiedlenia Zgromadzenia w tym kraju.

Ks. Klaudiusz Ojeda y Perez zginął w katastrofie samolotu hiszpańskiej linii Spanair, rejsu nr JK 5022, z Madrytu na Wyspy Kanaryjskie na lotnisku Baracas 20 sierpnia 2008. Odbywał podróż na Kanary celem spotkania z rodziną i wykonania końćowyc badań lekarskich prszed powrotem na misje w Kamerunie. Ciało zostało zidentyfikowane 23 sierpnia a następnie przewiezione na Wyspy Kanaryjskie gdzie obyły się obrzędy pogrzebowe. W ostatniej drodze ks. Klaudiusza jego rodzinie towarzyszyli ks. Eblerino Diez Llamazares, Wizytator prowincji Salamanki oraz Radca prowincjalny ks. David Fernández


  • tekst oparto na liście - wspomnieniu pośmiertnym z dnia 21 sierpnia 2008 skierowanym przez Wizytatora Prowincji Paryskiej i Regionu Kamerunu ks. Ellie'go Delplace CM do wszystkich kofratrów.