Sections

Gicewicz Edward

Edward P. Gicewicz CM urodził się 28 stycznia 1913 w Bellows Falls, Vermont, syn Jana Gicewicza i Felicji Markowskiej Gicewicz. Do Zgromadzenia Misji został przyjęty 18 października 1933 w polskiej Wice-Prowincji Nowej Anglii. Studia teologiczne odbył w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy w Krakowie a Seminarium Internum w domu na Górze Zbawiciela w Wilnie. Święcenia kapłańskie przyjął 11 września 1938.

Po święceniach, został skierowany do pracy jako nauczyciel w St. John's Kanty Preparatory School w (Kolegium św. Jana Kantego) w Erie, Pensylwania. Kolegium powstało w 1912, założone i prowadzone przez polskich Misjonarzy. Ze względu na czynniki demograficzne zostało zamknięte w 1980. Przez wszystkie lata istnienia wychowało szereg absolwentów w tym 164 kandydatów na księży.

W 1942 ks. Edward rozpoczął służbę wojskową. Wstąpił do korpusu kapelanów lotnictwa armii USA (United States Air Chaplain Corps) i skierowany do 6th Air Force w Panamie, w bazie lotniczej Albrook, w Balboa. Przeniesiony do rezerwy w 1946 w związku z reorganizacją baz lotniczych w Panamie. Powrócił do St. John's Kanty Prep w Erie jako nauczyciel. Wrócił do służby wojskowej w 1950, ze względu na brak kapelanów w powołanym do życia w 1949 United States Air Force Chaplain Corps (Korpusie Kapelanów Sił Powietrznych USA). Jako kapelan przebywał w bazach lotniczych w Denver (Kolorado), Spokane (Washington) i Yokata (Japonia). Zwolniony ze służby w 1953.

W tym samym roku otrzymał doktorat z pedagogiki na Uniwersycie w Denver i ponownie wrócił do nauczania w St. John's Knaty Prep. W 1956 został mianowany Dyrektorem szkoły i penił tę funkcję do 1963. Wówczas został wybrany przedostatnim Wice-Wizytatorem Wice-Prowincji Nowej Anglii. Jego następca, ks. Henryk Sawicki CM w 1975 został pierwszym Wizytatorem nowo utworzonej Prowincji Nowej Anglii. W 1967 przyjął propozycję pracy w grupie misyjnej w domu misyjnym w Whitestone, Nowy Jork. W 1976 przeszedł do parafii Śśw. Cyryla i Metodego w Lisbon Falls, Maine jako proboszcz. Następnie w latach 1982 - 1989 był wikarym w parafii św. Stanisława Kostki, na Greenpoitcie, Brooklyn, Nowy Jork. W 1990 zamieszkał w parafii Św. Piotra w Concord, New Hampshire nadal pracując naukowo w zespole przygotowującym Historię Zgromadzenia Misji W Stanach Zjednoczonych pod kierownictwem ks. John'a Rybolt'a CM.

Z powodu pogarszającego się stanu zdrowia w 1996 ks. Gicewicz został pensjonariuszem zakładu opiekuńczo-leczniczego St. Joseph's Residence w Enfield, Connecticut, gdzie pozostaje aż do śmierci 17 marca 2009. Msza św. pogrzebowa została odprawiona z ceremoniałem wojskowym w kaplicy domu opieki w Enfield 21 marca 2009, po czym ciało zmarłego zostało złożone w grobowcu Księży Misjonarzy na cmentarzu św. Michała w Derby, Connecticut.


Publikacje

  • Rev. Boleslaw Kumor, Ph.D., S.T.D.: Towards Brooklyn's St. Stanislaus Kostka Parish Centennial. Translated and edited by

rev. Edward P. Gicewicz, CM, Ed. D. Brooklyn, New York 1992

  • Rev. Boleslaw S. Kumor, S.T.D.:Saint Stanislaus Bishop and Martyr Parish, New Haven. Translated and edited by rev. Edward P. Gicewicz, CM, Ed. D. New Haven, Connecticut 1987
  • Ks. Bolesław Kumor: Kościelne dzieje Polonii w Connecticut (1870-1986) Kraków 1990 (nadbitka z "Nasza Przeszłość", t. 73)