Sections

Gay Gregory

GregoryGay-150px.jpg

Ks. George Gregory Gay III CM, urodził się 8 października 1953 w parafii Św. Szczepana w Kingsdale, Maryland, Stany Zjednoczone. Ukończył John Carroll High School w Bel Air, Maryland. W 1973 wstąpił do Zgromadzenia Misji w Prowincji Wschodniej Stanów Zjednoczonych. Święcenia kapłańskie przyjął 24 maja 1980. W trakcie odbywającego się w dniach 5-29 czerwca 2004 w Rzymie Konwentu Generalnego Zgromadzenia został wybrany przez Przełożonym Generalnym Zgromadzenia Misji oraz Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Św. Wincentego a Paulo. Jako 23 następca Sw. Wincentego jest najwyższym przełożonym ponad 4000 księży i braci w Zgromadzeniu Księży Misjonarzy i ponad 23 tysięcy Szarytek w 84 krajach świata. Jest drugim Baltimorczykiem wybranym na ten urząd w historii założonego w 1625 Zgromadzenia.

Po święceniach kontynuował naukę w Niagara University, a następnie został skierowany na misje do Panamy, często jeżdząc konno. Od 2000 pełnił funkcję Wizytatora (Prowincjała) Prowincji Ameryki Środkowej obejmująćej swym zasięgiem Gwatemalę, Panamę, Mikaraguę i Salwador. Był także wykładowcą oraz zastępcą dyrektora rady pokoju i sprawiedliwości przy Niagara University w stanie Nowy Jork. Uczelnia została założona i jest prowadzona przez księży Prowincji Wschodniej USA Zgromadzenia Misji.

Pierwsza kadencja jako Przełożonego Generalnego dobiegła końca w czerwcu 2010 roku. W dziesiątym dniu obrad XLI Konwentu Generalnego Zgroamdzenia Misji odbywającego się od 28 czerwca do 16 lipca 2010 w Paryżu delegaci ponownie wybrany Przełożonym Generalnym Zgromadzenia Misji i Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia na drugą sześcioletnią kadencję.


wystąpienia i publikacje w języku polskim

listy

okólniki

inne


dostępne prezentacje i publikacje w języku angielskim