Sections

Diaz Esther

S. Estera Diaz DC w 1965

Estera Florence M. Diaz urodziła się 21 sierpnia 1900 w Brooklynie, w Nowym Jorku jako jedno z czworga dzieci Socorro i Esther (Doyle) Diaz. W kwietniu 1918 wstępuje do Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia rozpoczynając Postulat w St. Louis, Missouri. Pierwszą placówką, do któej zostałą skierowana była St. Vincent School w San Francisco, Kalifornia. W następnym roku, 1919, otrzymuje dyplom ukończenia liceum w St. Joseph School w Nowym Orleanie, Luizjana. W 1925 zostaje wysłana do Chin, gdzie przez dwa lata pracuje w sierocińcu w Poyang, w prowincji Jiangxi, w misji NMP od Cudownego Medalika. Niepokoje polityczne zmusiły ją i inne siostry do opuszczenia China w 1927. Zostaje skierowana do pracy jako nauczycielka w St. Joseph School w Nowym Orleanie. W latach 1031 - 1933 ponownie wyjeżdża zagranicę by uczyć w Academia Immaculata Concepcion w Mayaguez, Puerto Rico.

W 1936 Estera Diaz licencjatem (B.A.) kończy Loyola University w Nowym Orleanie z hiszpańskiego i angielskiego. W tym czasie uczyła w St. Joseph School w St Louis, Missouri. Od 1942 S.Estera uczyła w St. Vincent High School, San Francisco; St. Patrick High School, Chicago i Cathedral School in Natchez. W 1971 r. zostaje mianowana Asystentką Ekonomki Prowincji Wschodnio-Centralnej Sióstr Miłosierdzia najpierw w Chicago a następnie w Evansville, Indiana. W 1972 przenosi się do St. Patrick Center w Chicago, gdzie jest superiorką aż do przejścia na pół-emeryturę.

W sierpniu 1975, siostra Estera przeniosła się do domu prowincjalnego Mater Dei w Evansville, na "pół emeryturę", pozostając nadal bardzo aktywna. Do jej obowiązków należało pełnienie funkcji furtianki oraz ulubione wypiekanie ciastek i muffinek, ciasteczka ziemniaczane należały do jej specjalności. Jedna z jej współlokatorek w tych czasach, siostra Katarzyna Hoppe SM, wspomina, że "była bardzo przyjacielska i gościnna witając każdego" zawsze będąc na furcie by powitać przybyszów i mieszkańców niezależnie od pory dnia. "Potrafiłaby spędzać cały czas na furcie żeby witać ludzi", dodaje siostra Hoppe.

Ze względu na stan zdrowia w listopadzie 1991, Sr. Diaz przeprowadza się do Seton Residence przy New Harmony Road w Evansville, domu sióstr emerytek. Pośród 59 innych mieszkanek domu, niektóre siostry są uczennicami S. Estery. Jedną z nich jest s. Marion Purpura DC, która uczestniczyła w kursie dla sekretarek prowadzonym przez s. Diaz w liceum w Chicago. Wspomina ona, że s. Estera była ulubioną nauczycielką z matczynym nastawieniem do uczennic, które "szalały na jej punkcie". Aż do śmierci byłą zaangażowana w apostolstwo modlitwy.

Za sprawą wieku, po przekorzeniu 100 lat siostra Diaz nie była już tak rozmowna, ale jej byłe współpracowniczki i personel chętnie dzielą się opowiadaniami na jej temat. S. Teresita Heenan DC, zastępca dyrektora w Seton Residence, w 1970 pracowała z s. Esterą w Natchez, Missouri, wspomina wizytę agentów FBI, któzy w okolicy prowadzili sprawę nielegalnego hazardu i gromadzili informacje. Estera Diaz, wówczas superiorka, według s. Heenan, powiedziała agentom, ze nie wie nic na temat hazardu, ale chętnie ugości ich i poczęstuje ciasteczkami i herbatą. Nawet w podeszłym wieku siostra Estera często chciała dzielić się posiłkami z innymi, aby mieć pewność, że każdy ma dość jedzenia.

21 sierpnia 2000 Estera Diaz obchodziła setne urodziny. Jedną z atrakcji było wypuszczenie 100 balonów w powietrze. Jeszcze po przekroczeniu 108 lat, według pielęgniarki Carol Knaebel, siostra "prawie wcale nie bierze lekarstwa i prawie nigdy nie jest chora."

Siostra Estera Diaz SM zmarła w Seton Residence w Evansville, 19 stycznia 2009 r. o godz. 15:20. Została pochowana na St. Joseph Cemetery w Evansville, Indiana, 23 stycznia 2009 r.