Sections

Clet Francois Regis

Franciszek Regis Clet CM
FranciszekRegisClet.jpg
Franciszek Regis Clet CM
data urodzenia 19 sierpnia 1748
data śmierci 18 lutego 1820
miejsce urodzenia Grenoble, Francja
beatyfikacja 27 maja 1900
kanonizacja 1 października 2000
w liturgii 18 lutego

Franciszek Regis Clet ur. 19 sierpnia 1748 r. w Grenoble, Francja jako 10 dziecko z 15 w rodzinie Ceeser'a i Claudine Clet. Swoje imię otrzymał na cześć jezuity z Grenoble - Jana Franciszka Regis, kanonizowanego tuż przed jego urodzeniem. Ochrzczony w parafii św. Ludwika w Grenoble, w której także przystąpił do I Komunii św. Uczęszczał do miejscowego Royale College założonego przez Jezuitów.

W 1769 wstąpił do Zgromadzenia Misji w Lyonie. 17 marca 1771 otrzymał święcenia kapłańskie. Wyznaczono go do uczenia Teologii Moralnej w seminarium diecezjalnym w Annency. Po czternastu latach został Superiorem a Annency, a w 1788 obejmuje funkcję dyrektora Seminarium Internum w Domu Macierzystym - St. Lazare - w Paryżu. Wybuch Rewolucji Francuskiej spotyka go w Paryżu. Jest świadkiem zajęcia seminarium przez Rewolucjonistów w lipcu 1789 oraz jego zamknięcia.

W kwietniu 1791, jako ochotnik, otrzymuje zgodę na wyjazd na misje do Chin przejęte przez Księży Misjonarzy od Jezuitów po kasacie zakonu kilkanaście lat wcześniej, wypływa z Marsylii do Makao, gdzie dociera w październiku tego samego roku. W 1792 dociera do prowincji Jiangxi. Rok pózniej przenosi się do misji w prowincji Hebei. Następne 28 lat pracuje jako groliwy misjonarz wśród chińskich katolików w trzech prowincjach Jiangxi, Hebei i Hunan narażając się na silne stresy i często niebezpieczenstwo dla własnego życia. Po zamieszkach w 1811 chińskie władze uważały, że propagowanie chrześcijaństwa jest szkodliwe dla ludności chińskiej. Działalność misyjna została zakazana. 6 czerwca 1818 roku w Kinkiakang, w drodze z jednej misji do drugiej, zdradzony przez jednego z towarzyszy podróży zostaje aresztowany, długo torturowany i skazany na śmierć. Przetrzymywany w więzienu Wutchangfu aż do egzekucji. Zapamiętano go, że w czasie tortur i pobytu w więzieniu, że nigdy nie tracił pogody ducha i był wsparciem dla współwięźniów. Zginął śmiercią męczeńską przez uduszenie na krzyżu publicznie 18 lutego 1820 w Wuchangfu.

Papież Grzegorz XVI, w 1843, ogłosił Franciszka Regis Cleta, wspólnie z Janem Gabrielem Perboyre'm Sługą Bożym. W 1868 jego relikwie zostały przewiezione z Chin do Domu Macierzystego Zgromadzenia w Paryżu. Beatyfikowany 27 maja 1900 razem z 72 innymi męczennikami chińskiego Kościoła przez papieża Leona XIII. 1 października 2000 papież Jan paweł II kanonizował Franciszka Regis Cleta razem ze 120 chińskimi męczennikami.