Sections

Żak Czesław

CzeslawZakCM.jpg

Ks. Czesław Żak CM urodził się 14 maja 1930 r. w " Tymowej (gmina Czchów, powiat Brzesko) w diecezji tarnowskiej. Wybuch wojny utrudnił mu naukę w rodzinnej miejscowości. W konspiracji ukończył szkołę podstawową i rozpoczął gimnazjum. Bezpośrednio po ucieczce wojsk hitlerowskich z Brzeska, już 2 lutego 1945 wznowiło działalność "Gimnazjum i Liceum w Brzesku" założone w 1911 z inicjatywy m.in. barona Jana Albina Goetza, właściciela browaru Okocim. Czesław Żak zostaje jednym z 719 uczniów w pierwszym powojennym roku szkolnym. Tutaj w czerwcu 1947 złożył " małą maturę a w lipcu rozpoczyna naukę Prywatnym Liceum Księży Misjonarzy w Krakowie na Kleparzu. Jak sam to zwykł mówić: "miałem kilkanaście lat, mama zawiozła mnie do seminarium i nawet się nie zastanawiała czy ja tego chce, zostawiła mnie tu i co miałem zrobić, zostałem księdzem". 8 września 1947 zostaje przyjęty do Zgromadzenia Księży Misjonarzy i rozpoczyna Seminarium Internum (nowicjat). Po maturze w 1949 we wrześniu rozpoczyna studia filozoficzno-teologiczne w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy. Święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1953 r. za dyspensą, bowiem brakowało mu kilka miesięcy do wieku przepisanego prawem kanonicznym.

Na pierwszą placówkę duszpasterską został skierowany do " parafii Św. Anny na Oporowie we Wrocławiu prowadzonej przez Księży Misjonarzy od zakończenia wojny, gdzie katechizował dzieci i młodzież. Od stycznia 1957 r. pracował w parafii Św. Antoniego Padewskiego w Ignacowie, koło Mińska Mazowieckiego (erygowanej w 1950 przez kardynała Stefana Wyszyńskiego i powierzonej Księżom Misjonarzom), ucząc w dwóch szkołach na jej terenie: w Jędrzejowie Nowym i Janowie. Po roku, w lipcu 1958 r. przeniesiony do http://www.nmp.o12.pl/ parafii Matki Bożej Różańcowej w Pabianicach], jako katecheta uczniów szkół podstawowych i średnich.

W lipcu 1961 przybywa do parafii Najświętszej Rodziny w Tarnowie i przez kolejne 25 lat posługi kapłańskiej zdobywa opinię cenionego katechety i wikariusza. Od lipca 1986 piastuje stanowisko proboszcza i superiora w " parafii Św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy a w 1992 zostaje skierowany do parafii Św. Krzyża w Warszawie, gdzie pracował w kancelarii parafialnej.

W lutym 1996 ks. Czesław przybywa do parafii NMP z Lourdes w Krakowie. Tutaj przez 15 lat podejmował różnorakie posługi duszpasterskie: z wielkim zapałem głosił kazania, prowadził pogrzeby, przygotowywał dorosłych do sakramentów świętych, był odpowiedzialny za kancelarię parafialną i kurs przedmałżeński, prowadził grupy parafialne. Zawsze mówił, że jest „pierwszy w ataku, a ostatni w odwrocie, bo na to się święcił”.

W ostatnich latach w tej aktywności duszpasterskiej nie przeszkodziły nawet kolejne choroby, które go atakowały. Był aktywny tak długo jak długo zdrowie pozwalało. W 2010 przeszedł operację żołądka a po niej wielomiesięczną mocno obciążającą organizm chemioterapię. W połowie maja 2011 po zasłabnięciu wyłączył się z pracy duszpasterskiej. Zmarł 12 sierpnia 2011, w godzinach przedpołudniowych, w swoim pokoju w domu Zgromadzenia przy parafii NMP z Lourdes w Krakowie z powodu osłabienia pracy serca i niewydolności krążenia.


Uroczystości pogrzebowe odbyły się w kościele NMP z Lourdes w Krakowie 17 sierpnia 2011 z udziałem delegacji ze wszystkich parafii, w których pracował. Mszę św. koncelebrowało 66 księży ze Zgromadzenia i dekanatu. Przewodniczył im ks. bp Paweł Socha CM, biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Niecodziennie, w trakcie Mszy św. pogrzebowej, zgodnie z testamentem zmarłego odtworzone z płyty CD zostało "kazanie na własnym pogrzebie", który zmarły wcześniej przygotował i nagrał aby jak to napisał w testamencie: "Nie chciałbym, aby «żałobny kaznodzieja opowiadał» obecnym na pogrzebie o moich cnotach, o jakich mi się w życiu nawet nie śniło. Dlatego na taśmie magnetofonowej nagrałem kazanie (jego treść jest napisana także na komputerze, na kartkach), które aktualny Przełożony ma puścić przez kościelną aparaturę nagłośniającą." Ciało ks. Czesława Żaka zostało złożone w grobowcu Księży Misjonarzy na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.  • Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł w wersji angielskiej przejdź do strony [ Czeslaw Zak CM] w VincentWiki -- Vincentian Encyclopedia